majlis penyerahan KWAPM 3.3 2013
Din Kulaan
SELAMAT DATANG KE DUNIA IMAGINASI LK YANG JELAS, MUDAH DAN TEPAT
Monday, May 6, 2013
MAKRO RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BY CIKGU HIRUDIN
Tarikh : 18 APR 2013
Hari : Khamis
Kelas : 5 Bijak
M/Pel : Bahasa Melayu
Tajuk : Surat Rasmi
Masa
: 12.00 – 12.30 tengah hari
Bil.Pelajar
: 30 orang
Objektif : Pada akhir pengajaran pelajar dapat
-
Memaham konsep asas surat rasmi
-
Mengenal dan dapat membeza surat rasmi dengan
surat tidak rasmi
-
Menulis alamat,tarikh, perkara, dan isi surat,penutup
dengan betul
Pengetahuan Sedia Ada:
-
Murid telah mengenali surat tidak rasmi
-
Murid telah biasa melihat atau menerima surat
tidak rasmi
-
Murid pernah melihat surat rasmi
-
Murid telah belajar dan tahu menulis nama dan
alamat pengirim serta penerima dengan betul
Konsep :
-
Memaham dan menulis alamat, perkara, isi surat serta
penutup dengan betul.
-
Mengaplikasi konsep ringkas , padat dan kesopanan
semasa menulis.
Bahan :
-
Contoh surat rasmi lengkap
-
Lembaran draf kosong format surat rasmi.
Nilai :
-
Kesungguhan, Mendengar arahan,
Kerjasama.Menghormati
Kemahiran :
-
Mengaplikasi
-
Menjana idea
|
Langkah/Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran
dan Pembelajaran
|
Catatan
|
|
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
|||
|
Set Induksi
5 minit
|
-Guru meletakkan beg beliau di atas meja dan mencari-cari sesuatu di dalam beg
tersebut.
-Guru mengeluarkan sepucuk surat dari dalam beg tersebut.
|
- Guru menunjukkan
sampul surat.
-Guru meninjau-ninjau respon murid terhadap isi surat
tersebut.
|
-Murid memberikan pelbagai respon tentang isi surat
tersebut dengan pelbagai reaksi.
|
|
|
Perkembangan
20 minit
|
Langkah I
Mengaitkan situasi dengan tajuk pengajaran.
Langkah 2
Mengedar dan meneliti format surat rasmi.
Langkah 3
Perbincangan dan penyampaian maklumat penting.
Langkah 4
-Teknik menulis isi surat
-nombor
-jarak
-pemilihan perkataan
-Mengedar lembaran kerja kepada setiap murid.
|
-Guru meminta murid menumpukan perhatian terhadap tajuk
pengajaran hari itu.
-Guru mengaitkan tajuk P&P semalan untuk menguji
ingatan murid.
-Guru mengedarkan contoh surat rasmi dan meminta murid
membaca serta meneliti format surat rasmi tersebut.
-Perbincangan dua hala tentang fokus utama pengajaran
iaitu tarikh, perkara dan isi surat.
-Menyampaikan maklumat penting tentang cara-cara menulis tarikh,
perkara
dan isi surat.
-Guru meminta murid menulis perkara yang betul
berdasarkan situasi yang diberikan dalam buku latihan.
-Guru menerang serta membimbing murid mencari,merangka dan
menulis isi surat.
-Guru memberi bimbingan individu semasa murid menulis
dengan memberi teguran, pembetulan dan peneguhan yang sesuai.
-Guru menulis beberapa contoh isi surat sebagai panduan
murid.
-Berdasarkan lembaran kerja,guru membimbing murid
melengkapkan kerja mereka.
|
-Murid bersedia untuk memulakan aktiviti P&P.
-Murid disoal secara rambang berkenaan penulisan nama dan
alamat pengirim serta penerima surat.
-Murid memberi respon terhadap soalan-soalan ajuan guru
dan memberi perhatian utama terhadap fokus pengajaran hari itu.
-Murid menulis perkara yang betul berdasarkan
situasi yang diberikan oleh guru.
-Murid membuat peta minda berdasarkan tajuk yang diberi.
-Murid melengkapkan lembaran kerja yang diberikan kepada
mereka dan meminta bimbingan guru terhadap sebarang masalah.
|
|
|
Penutup
5 minit
|
-Perbincangan mengenai lembaran kerja murid.
|
-Guru memilih beberapa hasilan yang terbaik untuk
dibaca oleh murid sebagai panduan murid lain dan untuk peneguhan.
|
-Beberapa orang murid diminta secara bergilir-gilir membaca hasilan yang disiapkan sebagai contoh terbaik
kepada rakan-rakan lain..
|
|
REFLEKSI:
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Sunday, May 5, 2013
Sunday, April 21, 2013
Subscribe to:
Posts (Atom)







